DİKSİYON NEDİR?

22 Haziran 2017
2.360 kez okundu

En kısa biçimiyle, seslerin, sözlerin, ses ve söze yardımcı olan öğelerin yerli yerinde kullanılması sanatına ‘diksiyon’ adı verilir. Daha geniş bir tanımla, güzel ve etkili konuşmak üzere kullanılacak dil malzemesinin doğru seçilmesi ve bunların konuşmaya yardımcı diğer unsurlarla (sesin uyumu, vurgu, ton, tonlama, durak, üslup, jest ve mimikler, tavır vb. ) uyumlu bir biçimde kullanabilme sanatına diksiyon denir. Diksiyon, anlamlı ve alımlı söz söyleme sanatıdır.

Doğru, güzel, etkili konuşma yani diksiyon eğitiminin amacı; katılımcıların Türkçenin kurallarına uygun; akıcı, anlaşılır ve güzel konuşma becerisi geliştirmelerini, kendilerini etkili bir biçimde ifade edebilmelerini, ses-bilim açısından tüm seslerin doğru ve güzel söylenebilmesini, bireyin sesini etkili bir biçimde kullanabilmesini sağlamaktır.

Günümüzde Diksiyon ve Etkili konuşma sanatı oldukça önem arz eden bir yeterlilik halini almaktadır. Kendimizi ifade edebilmemiz, ürünümüzü daha etkili tanıtabilmemiz, karşımızdakileri ikna edebilmemiz hep bu süreçlerin başarı ile uygulanmasının bir sonucudur. Ayrıca, bu konuda alınan eğitim ile kişiler, çekingenliklerini üstlerinden atarak hitabet güçlerini geliştirmeyi, ses tonunu etkili kullanmayı, jest ve mimikleri yerli yerinde kullanmayı ve etkili konuşma tekniklerini de öğrenmektedir.

Etkili bir diksiyona sahip iseniz, kelimelerle dans edebilir, karşınızdakileri rahatlıkla etkileyebilirsiniz. Etkili ve güzel konuşma ile insanlar arasındaki iletişiminizin kuvvetlenmesi ile birlikte doğru ve etkin bir konuşma yaparak insanların bakış açısını kendinize doğru çevirebilir, çevrenizi rahatlıkla anlayabilir, kendinizi de rahatlıkla anlatabilirsiniz. Etkili bir diksiyon ile duygu ve düşüncelerinizi rahatlıkla doğru bir şekilde ifade edebilme becerisi kazanabilirsiniz.

Diksiyon, mahkemelerde, meclis kürsüsünde konuşan, kısacası söz sanatını meslek edinmiş kimselere de büyük yarar sağlar. Bununla beraber denilebilir ki, hemen hemen herkes bir toplulukta konuşmak ihtiyacını duyar. Bu bakımdan, diksiyon alıştırmaları herkes için yararlıdır. Hele herkese toplulukta söz söyleme fırsatını veren zamanımızda, bu çok gereklidir.

Diksiyon eğitimi kişiye ne katar?

Aldığınız eğitim sizi her şeyden önce toplum önünde etkili bir konuşmacı yapar. Nefesini, sesini doğru şekilde kullanmayı öğrenen birey daha rahat doğaçlama yapar ve herhangi bir yerde, karşıdaki kişinin önemi, konumu ne olursa olsun tıkanmadan, zorlanmadan kelimeleri ardı ardına ve düzgün biçimde sıralayabilir.

Diksiyon eğitiminin size başlıca faydaları şunlardır:

  • Konuşmasıyla dikkatleri üzerine çeken birisi haline gelirsiniz.
  • Karşıdakine özgüvenini hissettiren bir duruşa ve tavırlara sahip olursunuz.
  • Eğer ki varsa konuşma bozukluklarınızı giderebilirsiniz.
  • Duygu ve düşüncelerinizi rahat bir şekilde ifade edebilirsiniz.
  • Elinizde özel sektörde değişik alanlarda dikkat çekebilecek türde bir sertifika olur.
  • Diksiyon eğitiminin geçerli olduğu basın-yayın sektöründe iş bulma şansınız artar.
  • Diksiyon üzerine alacağınız eğitimle kendinizde bu yönde gizli kalmış yetenekleri de keşfedebilirsiniz.

 

 

Hüseyin KAPLAN

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

webmaster wordpress site analiz seo analiz
ibrala.com Sitesi Yunus Emre Medya Tanıtım Web Tasarım ve Organizasyon'a Aittir.